Sevgili Öğrencilerimiz;

Yeni Koronavirüs (Covid-19) salgını dolayısıyla Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, eğitim ve öğretim süreçlerinin mümkün olduğunca kesintiye uğramadan sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı bahar dönemi ile sınırlı kalmak üzere derslerin uzaktan eğitim sistemi ile yürütülmesi kararını almıştır. Bu kapsamda Karadeniz Teknik Üniversitesi olarak, geçmişten gelen bu alandaki tecrübe ve altyapımız sayesinde bu dönüşüme hızlı bir şekilde adapte olmak için gerekli çalışmalar ivedilikle gerçekleştirilmiştir. İçinde bulunduğumuz bu zorlu süreçte eğitim–öğretim açısından herhangi bir mağduriyet yaşamamanız için elimizden gelen tüm gayreti gösterdiğimizi bilmenizi isteriz. Karadeniz Teknik Üniversitesi ailesinin önemli bir parçası olan siz değerli öğrencilerimizden, bu dönemi verimli bir şekilde geçirebilmemiz için süreci iyi takip etmenizi ve oluşan bu yeni koşullara uygun olarak çalışmalarınızı yürütmenizi beklemekteyiz. Hazırlanan sayfa ile, bu olağanüstü döneme dair uzaktan eğitim uygulamalarına ilişkin gerekli içeriklere tek noktadan ulaşabileceksiniz. Sizler için hazırlanan bu sayfadaki "Öğrenci" menüsü içerisinde kayıtlı olduğunuz program seviyesine göre işleyiş hakkında bilgi alabilir, kullanım kılavuzlarıyla süreci daha kolay bir şekilde takip edebilirsiniz. Yeni ders programınızı ve süreçle ilgili diğer duyuruları bölüm/program web sayfalarından takip edebilirsiniz. Sağlıklı ve verimli bir öğretim süreci geçirmenizi dileriz.


Yasal Uyarı
Uzaktan eğitim sisteminde kullanılan video,ses ve görüntü kayıtları Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na tabidir.
Aksi durumlarda söz konusu kanunların ilgili maddeleri geçerli olacaktır.

Not:Öğrenci şifre değiştirme işlemi geçici bir süreliğine kapatılmıştır. Şifrelerini unutan öğrencilerimiz https://bys.ktu.edu.tr/bys/sifreGonder.aspx adresindeki form yardımıyla şifrelerini cep telefonlarına gönderilecek SMS ile öğrenebilirler.

Uzaktan Eğitim Sistemine Giriş

Fakülte/Y.O/M.Y.O Erişim Linki
Edebiyat Fakültesi
Fen Fakültesi
Giriş
Mühendislik Fakültesi Giriş
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Giriş
Tıp Fakültesi
Sağlık Bilimleri Fakültesi
Diş Hekimliği Fakültesi
Eczacılık Fakültesi
Yabancı Diller Yüksekokulu
Giriş
Abdullah Kanca Meslek Yüksekokulu
Araklı Ali Cevat Özyurt Meslek Yüksekokulu
Arsin Meslek Yüksekokulu
Maçka Meslek Yüksekokulu
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
Trabzon Meslek Yüksekokulu
Giriş
Mimarlık Fakültesi
Of Teknoloji Fakültesi
Orman Fakültesi
Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi
Giriş
Üniversite Seçmeli Dersleri ve Bazı Ortak Lisansüstü Derslere Erişim Bağlantıları
Üniversite Seçmeli Dersleri
USEC0002-Bilim Tarihi
USEC0004-Meslek Etiği
USEC0006-Genel Sosyoloji
USEC0008-Kişisel Verilerin Korunması
Fen Bilimleri Enstitüsü Ortak Dersleri
FBE5001-Bilimsel Araştırma ve Proje Hazırlama Eğitimi
FBE5100-Bilimsel Araştırma ve Yayın Etiği
FBE5008-Scientific Article Writing in English
FBE5006-Advanced Statistics
FBE5009-Geographical Information Systems (GIS)
Sosyal Bilimleri Enstitüsü Ortak Dersleri
SBE5001-Bilimsel Araştırma ve Yayın Etiği
SBE6001-Bilimsel Araştırma ve Proje Haz. Eğitim
Giriş

 

Uzaktan eğitim sistemi iki bileşenden oluşmaktadır. Bunlardan birincisi size ait ders programının, canlı sınıf bağlantılarının, ders kayıtlarının ve dersle ilgili kaynakların yer aldığı "Öğretim Yönetim Sistemidir (MOODLE)". Diğer bileşen ise; "Öğretim Yönetim Sistemi" içerisinde her ders altında bağlantısının yer aldığı Canlı Sınıflardır (ADOBE CONNECT). Bu süreçle ilgili aşağıdaki adımları uygulayınız.

Bilgisayardan Derslere Katılma Adımları
1) Kılavuzları inceleyebilmek için cihazınızda PDF okuyucu uygulamasının olması gerekmektedir. (Nasıl yaparım?)
2) Bilgisayarınızda Mozilla Firefox tarayıcısını kurmanız gerekmektedir.(Nasıl yaparım? video)  (Nasıl Yaparım? döküman)
3) Bilgisayarınıza Adobe Connect Uygulamasını kurunuz (Windows için İndir  Mac için İndir).
4) Bilgisayarınıza gerekli uygulamaları kurduktan sonra, Bilgisayardan Canlı Derslere Katılma Sürecine İlişkin Kılavuzu İnceleyebilir ya da aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.Akıllı Cihazlardan Derslere Katılma

Akıllı Cihazlardan Canlı Derslere Katılma Sürecine İlişkin Kılavuzu İnceleyebilir ya da aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.Bilgisayarınız/Akıllı Cihazınız için gerekli uygulamaları kurduktan ve kılavuzları inceledikten sonra Uzaktan Eğitim Sistemine giriş sayfasında yer alan ilgili Fakülte/Y.O/M.Y.O için erişim bağlantısından derslerinizi takip edebilirsiniz.

Bir sorunla karşılaştığınızda iletişim sayfasında yer alan birim sorumlunuz ile irtibata geçebilirsiniz.

Sistemin kullanımında yardımcı olabilecek diğer bilgiler
İçerik Dosya Video
Öğretim Yönetim Sistemi (MOODLE) Detaylı Kullanım Kılavuzu
Dökümanı İndir
Mobil Platformlar ile sanal ders kayıtlarının izlenmesi

Mobil platformlar ile Moodle platformu üzerinden sanal sınıf kayıtlarının izlenmesiyle ilgili yardımcı video

Adobe Connect Karşılaşılabilecek Teknik Problemler ve Çözümleri 1- Adobe Connect'e Giremiyorum

Adobe Connect uzaktan eğitim sistemine giriş sorunu yaşıyorsanız olası çözümleri dökümanda bulabilir, videolu anlatımını izleyebilirsiniz.

Dökümanı İndir
Adobe Connect Karşılaşılabilecek Teknik Problemler ve Çözümleri 2 - Canlı Derste Ders Görünmüyor

Adobe Connect uzaktan eğitim sistemine Canlı Ders'te derler görünmüyor sorunu yaşıyorsanız olası çözümleri dökümanda bulabilir, videolu anlatımını izleyebilirsiniz.

Dökümanı İndir
Adobe Connect Karşılaşılabilecek Teknik Problemler ve Çözümleri 3 - Mikrofonum Çalışmıyor Sesim İletilmiyor

Adobe Connect uzaktan eğitim sistemine Mikrofonum Çalışmıyor - Sesim İletilmiyor sorunu yaşıyorsanız olası çözümleri dökümanda bulabilir, videolu anlatımını izleyebilirsiniz.

Dökümanı İndir
Adobe Connect Karşılaşılabilecek Teknik Problemler ve Çözümleri 4 -Kameram Çalışmıyor Görüntüm İletilmiyor

Adobe Connect uzaktan eğitim sistemine Kameram Çalışmıyor - Görüntüm İletilmiyor sorunu yaşıyorsanız olası çözümleri dökümanda bulabilir, videolu anlatımını izleyebilirsiniz.

Dökümanı İndir
Adobe Connect Karşılaşılabilecek Teknik Problemler ve Çözümleri 5 - Ders Esnasında Ses Gelmiyor

Adobe Connect uzaktan eğitim sistemine Ses gelmiyor sorunu yaşıyorsanız olası çözümleri dökümanda bulabilir, videolu anlatımını izleyebilirsiniz.

Dökümanı İndir
 

S.S.S

Bitirme tezi ve seminerler ile ilgili dönem içi çalışmaları farklı dijital iletişim teknolojileri kullanılarak yapılabilir. Savunma sınavları ise, dönem sonundaki yoğunlaştırılmış program döneminde yüz yüze veya uzaktan eğitim sistemi üzerinden yapılacaktır.

Uzaktan eğitim yoluyla derslere 6 Nisan 2020 Pazartesi günü başlanacaktır.

Yüksek Öğretim Kurulu tarafından aksi bir karar alınana kadar derslerin uzaktan eğitim yoluyla anlatılmasına devam edilecektir.

Üniversitemizde ön lisans, lisans ve lisansüstü programlarındaki inturn, staj, mesleki uygulama (proje, bitirme çalışması, arazi uygulaması, laboratuvar vb.), işyeri uygulaması, seminer vb. dersler ile Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültesi 4. ve 5. sınıf uygulama dersleri, Mimarlık Fakültesi ilgili bölümleri ve Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü proje dersleri dışındaki tüm dersler uzaktan eğitim yöntemi ile verilecektir.

Uzaktan eğitim yöntemiyle yapılamayan inturn, staj, mesleki uygulama (proje, bitirme çalışması, arazi uygulaması, laboratuvar vb.), işyeri uygulaması ve seminer derslerinin telafisi Covid-19 salgını sonrasında yürütülecek yoğunlaştırılmış akademik takvim döneminde yüzyüze yapılacaktır.

Dersler eş zamanlı (senkron) olarak yapılacaktır.

Öğrenciler için sistem kullanım kılavuzları ve videolar hazırlanacak ve kendilerine https://uek.ktu.edu.tr web adresinden duyurulacaktır.

Uzaktan eğitim şeklinde yürütülecek eşzamanlı dersler için devam şartı aranmayacaktır.

Eş zamanlı derslere katılan ve katılamayan bütün öğrenciler diledikleri zaman ders kayıtlarını izleyebileceklerdir.

Uzaktan eğitimde dersler bölümler tarafından hazırlanan yeni ders programlarına göre verilecektir. Yeni programlar bölüm web sayfalarında ilan edilecektir.

Bu problem normal dönem - alt sınıflardan alınan dersler için söz konusu olabilir. Bu durumda tercihinize göre bir dersi daha sonraki bir zamanda kayıtlardan izleyebilirsiniz.

Dersler gün içerisinde 08:00-23:00 saatleri arasında, bölümler/programlar tarafından hazırlanan programa göre yürütülecektir.

Üniversite seçmeli dersleri de uzaktan eğitim yöntemiyle yapılacaktır.

Üniversite seçmeli dersleri eşzamansız(asenkron) takip edilecektir.

Ortak dersler (Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Temel Bilgi Teknolojileri) mevcut şekilde yürütülecektir.

Yüzyüze yapılan eğitimlerde 1 ders saat karşılığı olarak uzaktan eğitimde 25 dakika ders yapılacaktır. Örneğin 3 ders saati için toplamda 75 dakika canlı ders anlatımı yapılacaktır.

İki ya da daha fazla şubeye bölünmüş tüm dersler tek şube olarak anlatılacaktır.

Aynı kodlu dersi alan örgün öğretim ve ikinci öğretim öğrencileri tek grupta birleştirilecektir. Yani dersler tek program ile yürütülecektir.

Lisansüstü dersleri ilgili bölüm tarafından koordine edilecektir. Öğrenciler ilgili fakültelerin erişim bağlantılarından sisteme giriş yapacaklardır.

Lisansüstü uzmanlık alan dersleri, mevcut sanal sınıf uygulamalarının yanında öğretim elemanlarının skype, Microsoft teams gibi farklı uygulamalar üzerinden eş zamanlı görüşmelerle de yapılabilecektir.

Ara sınavlar dönem sonunda yüzyüze yapılacak olup, akademik takvimde gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra duyurulacaktır.

Dönem sonu sınav zamanı daha sonra duyurulacaktır.

Ders esnasında internet bağlantınız kesilirse dersten düşmüş olursunuz. Ders devam ederken tekrar derse bağlanamaz iseniz, daha sonra istediğiniz zaman ders kaydını izleyebilirsiniz.

Uzaktan eğitimde internet erişimi mecburidir. Yaşanan süreç olağanüstü bir süreçtir. Bu da bazı zorlukları beraberinde getirmektedir. Şayet yaşadığınız yerde internet erişimi yoksa, yüz yüze yapılacak sınavlardan önce ders kayıtlarını izlemeniz faydalı olacaktır.

Yüksek lisans ve doktora tez savunmaları üniversitemizin uzaktan erişim tez savunma sistemi üzerinden yapılabilecektir. Öğrenciler gerekli bilgileri bağlı bulundukları enstitülerden öğrenebilirler.

Uzaktan eğitim sürecinde bölüm ve programlarda görevli yardımcı akademik personelden destek alabilirsiniz. Görevli personelin iletişim bilgileri bölüm/program sayfalarında ve https://uek.ktu.edu.tr sayfasından öğrenilebilir.

 
Uzaktan Eğitim Sınav Sürecinde Yardımcı Kılavuzlar
İçerik Dosya Video
Moodle Platformunda Ödev ve Sınav Süreci
Açık Uçlu Sınav Modülü Öğrenci Kılavuzu
Dökümanı İndir
Test Sınav Modülü Öğrenci Kılavuzu
Dökümanı İndir
Ödev Yükleme Kılavuzu
Dökümanı İndir

Karadeniz Teknik Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi 61335 Trabzon/Türkiye
(0462) 377 1810 - 1833 Eposta : uzem@ktu.edu.tr